herbata earl grey

Herbata earl grey i charakterystyka

Herbata earl grey

Herbata earl grey to niewątpliwie jedna z najbardziej znanych i lubianych na świecie mieszanek. Bazę stanowi wysokiej jakości herbata czarna z Indii lub Cejlonu, wzbogacona aromatycznym olejem z bergamotki. Swoją nazwę zawdzięcza Charlesowi Greyowi, hrabiemu Grey, który podobno przywiózł te herbatę do Wielkiej Brytanii. Z jej powstaniem wiążą się dwie legendy. Pierwsza mówi, że hrabia Grey otrzymał ją w podarku od chińskiego mandaryna, w podziękowaniu za uratowanie syna. Biorąc pod uwagę, że Chińczycy gustowali raczej w zielonej herbacie- wydaje się to mało prawdopodobne. Druga legenda związana z powstaniem Earl Grey jest znacznie mniej romantyczna. Podobno przewożona na statkach zielona herbata zaczęła fermentować (stając się czarną herbatą) i, żeby ukryć nieprzyjemny zapach, skropiono cały zapas olejkiem z bergamotki.Bez względu na to, która z tych historii jest prawdziwa- nowa mieszanka szybko podbiła Zjednoczone Królestwo i do dzisiaj jest pijana równie często jak sztandarowa English Breakfast Tea.

Dobra herbata

Zdania na temat podawania Earl Grey są podzielone – Brytyjczycy piją ją (jak większość herbat) z mlekiem lub śmietanką. W Europie większość smakoszy uważa, że tak dobra herbata nie potrzebuje żadnych dodatków, niektóre lokale serwują ja jednak z dodatkiem cytryny lub pomarańczy. Earl Grey jest również bardzo popularna w Rosji, gdzie tradycyjnie parzy się ją w samowarze i podaje z konfiturą.
Obecnie w sprzedaży można spotkać wiele odmian tej aromatycznej herbaty: nieco delikatniejszą Lady Grey z dodatkiem pomarańczy, Blue Boy z dodatkiem płatków bławatka czy Earl Grey Rainbow – z dodatkiem płatków kwiatów i owoców oraz wiele innych. Jeśli ktoś nie ma jeszcze swojego faworyta- warto kupić zawierający kilka odmian tej mieszanki zestaw herbat w pudełku i w ten sposób wyłonić tę, której smak najbardziej przypadnie do gustu.