Herbata czerwona kontra jej czarna rywalka
Herbata czerwona czy czarna?
Odwiedzając sklep z herbatami, poza dziesiątkami odmian czarnej herbaty – zarówno o różnym pochodzeniu, czy – jak w przypadku herbaty earl grey – aromatyzowanymi; czy herbaty zielonej trafimy prawdopodobnie na inne herbaty – białe, turkusowe czy czerwone. Każda z nich ma swoich zwolenników, którzy potrafią z głowy wyrecytować ich zalety i udowadniać wyższość niczym obrońcy lepszej sprawy. Co ciekawe, wypijamy więcej herbaty niż Chińczycy, a w Europie jesteśmy tylko za Brytyjczykami, Irlandczykami i Rosjanami. Nie każdy jednak wie czym różni się herbata czerwona od czarnej.
Pu-erh – herbata czerwona, czyli czarna
Herbata czarna swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim fermentacji i utlenianiu liści. Według jednej z legend w tej wersji nie była znana w Chinach, a jej wynalazek był wynikiem błędu w transporcie. Cały ładunek uległ właśnie fermentacji, po czym wysuszono ją i zaczęto sprzedawać jako nowy napar. Co ciekawe – Chińczycy, ze względu na barwę utlenionych liści, naszą czarną herbatę określają mianem herbaty czerwonej – hóngchá. Zaś tę, którą w sklepie sprzedającym herbaty świata kupimy jako czerwoną, mieszkańcy kraju środka określają mianem herbaty czarnej – hēichá. Czerwona herbata jest stosunkowo mało znaną odmianą herbat, należącą do herbat dodatkowo fermentowanych już po tym, jak jej liście – maocha – zostaną wysuszone.
Herbata czerwona vs. czarna
Choć zarówno herbata czarna, jak i czerwona pochodzą z liści tego samego krzewu herbacianego, to różnice w procesie produkcji skutkują zupełnie innymi właściwościami. Począwszy od smaku, który w przypadku herbaty czerwonej jest bardziej gorzki, wręcz ziemisty wg. smakoszy – na właściwościach leczniczych kończąc. Inna kolejność obróbki powoduje, że w odróżnieniu od kawy czarnej, która jest silnie pobudzająca. Bowiem proces fermentacji rozkłada związki chemiczne hamujące działanie teiny, w herbacie czerwonej nierozłożone polifenole tłumią i przedłużają działanie znajdującej się w niej kofeiny. Ponadto herbata czerwona zawiera znaczące ilości mikroelementów: magnezu, wapnia, fluoru i manganu, których nie znajdziemy w takich ilościach w herbacie czarnej. Nie wykazuje przy tym działania uspokajającego, typowego z kolei dla wolno parzonych herbat zielonych. Zawarte w liściach maocha substancje stymulujące i relaksujące zostały rozłożone w procesie produkcji.
Pu-erh Sheng vs. Shu
Produkowaną tradycyjną metodą leżakowania czerwona herbata określa się mianem Pu-erh Sheng. Ponieważ proces ten może trwać nawet wiele lat alternatywą jest herbata czerwona Pu-erh Shu. Produkowana jest za pomocą metody wodui, polegającym na poddaniu herbaty procesom przyspieszonej przez ciepło i parę wodną fermentacji za pomocą drobnoustrojów i szlachetnych grzybów. Zarówno metoda produkcji, jak i sposób leżakowania nadają odmianom Pu-erh najrozmaitsze aromaty.
Właściwości czerwonej herbaty
W tradycyjnej medycynie chińskiej czerwona herbata jest stosowana do oczyszczenia organizmu z toksyn. To także pomoc przy przeziębieniach, kłopotach trawiennych i chorobach układu sercowo-naczyniowego. Uważa się, że eliminuje wolne rodniki, redukując skutki stresu oksydacyjnego, opóźniając starzenie się komórek i zmniejszając ryzyko zachorowania na nowotwory. Badania kliniczne nie potwierdziły efektów odchudzających czerwonej herbaty. Ma za to podobne działanie jak leki regulujące poziom cholesterolu. Jak inne napoje zawierające kofeinę jest napojem pobudzającym i zwiększającym zdolności poznawcze. Jest to także herbata zimowa. Warto ją pić w sezonie gryp i przeziębień, ponieważ wspomaga organizm w walce z bakteriami i wirusami.
Zanim jednak zainwestujemy w zakup Pu-erh warto sprawdzić, czy jej aromat nam odpowiada. Najłatwiej zrobić to kupując zestaw herbat w sklepie z herbatami. W ten sposób być może nie tylko sprawdzimy czy czerwona herbata jest dla nas. Dodatkowo może odkryjemy jakiś inny smak ze świata herbat.